Přihlásit se  \/ 
x
x

„Miluju motorky. První jsem si koupil, když mi bylo 16, byl to Simson z druhé ruky. Dneska je mi 40, motorek jsem vystřídal přibližně stejně jako holek, ale tohle skóre se asi brzy změní ve prospěch mašin. Ne že bych se rozhodl oženit, to teda fakt ne…  Ale ubývající vlasy ze mě nedělají atraktivního borce, o kterého by se holky zrovna draly.

Cédéčko na hlavě prostě není sexy. Máma říká, že to mám z toho ustavičného nošení helmy a ať mašinu prodám. I brácha, o deset let starší, má na hlavě vlasů víc než já. Na motorku vlezl jedenkrát v životě, helmu nenosí ani na kolo. Může za mé problémy s vlasy opravdu helma?“

Takhle nějak by mohla vypadat klasická úvaha motorkáře, kterému řídnou vlasy. Mnoho pánů na strojích o dvou kolech si na zvýšené padání opravdu stěžuje, a nemálo z nich z úbytku vlasů podezírá právě helmu. Jak to tedy je? Může nošení helmy způsobovat padání vlasů, kouty a pleš?

Trakční alopecie

Dermatologie zná pojem trakční alopecie. Znamená ztrátu vlasů tahem či tlakem. Typickou příčinou trakční alopecie bývají nevhodné účesy (např. tzv. dredy), proto tímto onemocněním trpí zejména africké či afroamerické ženy, ženy v Indii a Japonsku.

Trakční alopecie se ale opravdu týká i lidí (a to mužů i žen), které často používají helmy, pod nimiž se vlasy třou a působí na ně tah. A nemusí jít vůbec o helmy motorkářské. Trakční alopecii si můžeme způsobit i helmou lyžařskou či cyklistickou. Mechanismus je jednoduchý: třením a tlakem působíme na pokožku s vlasy, které na tyto mechanické vlivy reagují svým zeslabením, anebo vypadáním. 

Dobrá zpráva: trakční alopecie je dočasná

Trakční alopecie nemá žádnou spojitost s hormony či genetikou. Jde o mechanický vliv. Nejčastěji se projeví v ohraničených zónách, u motorkářů například po stranách hlavy, kde helma přiléhá nejtěsněji. Přestaneme-li postižené místo dále „dráždit“, problémy ustoupí.

Co poradit plešatému motorkáři?

Na motorkářovu úvahu z úvodu tohoto článku lze odpovědět jediné: kolečko na temeni rozhodně nevypadá na trakční alopecii, ale na alopecii androgenní. A ta nemá s nošením helmy nic společného. Motorku tedy kvůli vlasům neprodávejte, spíš se poohlédněte po dobrém dermatologovi z nějakého zkušeného vlasového pracoviště, transplantace vlasů by mohla být tím správným řešením.

 

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.