Přihlásit se  \/ 
x
x

Také vás trápí nepřirozený úbytek vlasů? Padají vám docela rychle a rozhodně nejde o přirozenou ztrátu vlasů při jejich výměně. Kouty na hlavě už jsou znatelné. Mladí muži se se ztrátou vlasů vyrovnávají obtížně, ženy tento problém trápí zejména po přechodu. Přece ještě nejsou tak staré, aby nemohly vypadat hezky!

A co jste dosud jen slyšeli? Hustá kštice nebo pleš jsou dány geneticky. Nedá se s tím nic dělat. Geny vám určují, kdy začnete přicházet o vlasy a jak dlouho vám na hlavě vydrží. A je to opravdu tak? Léta na padání vlasů nic nepomáhalo, přestože výrobci chrlili nejrůznější přípravky. Ale dnes se možná blýská na lepší časy.

Kofein bojuje s testosteronem: zachrání vaše vlasy?

Němečtí vědci před několika lety přišli s poměrně revoluční myšlenkou. Na vývoj vlasových kořínků má významný vliv mužský hormon testosteron. Zkracuje jim život, takže se častěji obměňují a brzy odumírají. Vědci však objevili, že alkaloid kofein, který je nejvíce obsažen v kávě, významně omezuje působení testosteronu. A metoda, jak pomoci vlasům déle žít, byla na světě.

Jak to vlastně zjistili? Odebrali dobrovolníkům vlasové váčky a v laboratoři k nim přidávali různé dávky kofeinu a zjistili, že růst vlasů se významně urychlil. Čím více kofeinu, tím rychleji vlasy rostly a byly odolnější. Umožnila to překvapivá vlastnost kofeinu – brání hormonu testosteronu omezovat růst vlasů. Právě testosteron, který produkuje jak mužský, tak ženský organismus, má devastující vliv na vlasový porost.

Testosteron je jedním z nejdůležitějších hormonů, který určuje pohlavní vývoj a řídí činnosti spojené s rozmnožováním. Formuje například mužskou postavu, aby byla opravdu mužská a má vliv nejen na tvorbu spermií, ale i na rozvoj takzvaných druhotných pohlavních znaků jako je svalová hmota a její rozložení, rozšíření a tvar ochlupení. Působení testosteronu se zneužívalo ve sportu. Kdo by ze sportovců nechtěl, aby mu svalová hmota narůstala rychleji?

Bohužel má vliv také na tvorbu vlasů, přestože dosud vědci nevědí, proč to tak je. Má snad pleš být nějakou předností při soupeření samců? To se nikdy neprokázalo. Možná je působení testosteronu na vlasy jen nežádoucím druhotným efektem jinak skvělých účinků tohoto pohlavního hormonu. A proč mají někteří muži, jimž testosteron určitě nechybí, bujnou kštici i do vysokého věku? Na to současnému výzkumu odpovědi chybí.

Má se pít hodně kávy? Ne, stačí kofeinový šampon

Vliv kofeinu na testosteron byl opravdu překvapující. Některé vlastnosti kofeinu jsou známy více než tisíc let, tedy spíše vlastnosti rostlin, jež kofein obsahují. A těch není málo. Nejvíce kofeinu je v kávě, ale je obsažen hodně také v čaji, kakaových bobech, v ořechu rostliny cola či plodech guarany. Lidé v minulosti často využívali mimořádných stimulačních účinků kofeinu. A nyní pomáhá i na padání vlasů! Ale máme kvůli kvalitní pokrývce hlavy pít desítky šálků kávy denně?

To jistě ne. Vlastně to na vlasy nijak nepomáhá. Kofein se pitím kávy k vlasovým kořínkům nedostane nebo by to musely být zřejmě koňské dávky. Kosmetické firmy ale vyrábějí různé kofeinové šampony, takže stačí si jimi umývat hlavu. Kofein se tak snadno dostane ke kořínkům a tam působí.

Máte-li pocit, že vám kofein nepomáhá, jde zřejmě o androgenní alopecii a pak vám může pomoci transplantace vlasů.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.