Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Prospěšnost zeleného čaje pro zdraví je obecně známa. Stejné antioxidanty, kterých je zelený čaj plný a které jsou schopny ničit nebezpečné volné radikály, pomocí flavonoidů eliminovat rakovinné buňky či zastavovat růst bakterií, mají rovněž blahodárný účinek na vlasy a pokožku hlavy.

Zelený čaj - prevence padání vlasů i stimulace růstu

Zelený čaj stimuluje růst vlasů a zabraňuje jejich padání. Nejsilnějším antioxidantem obsaženým v zeleném čaji je Epigallocatechin gallát (EGCG) – uvádí se, že je jakožto antioxidant 25-100x silnější než vitamín C. Několik vědeckých studií provedených v Japonsku a Jižní Koreji prokázalo, že EGCG podporuje růst vlasů. Zelený čaj potlačuje tvorbu molekuly označované jako „tumor nekrotizující faktor (TNF)“, která je prokazatelně spojená např. s rakovinovým bujením, artritidou či právě padáním vlasů. V laboratorních podmínkách bylo potvrzeno, že tinktura ze zeleného čaje aplikovaná na vlasové folikuly vede k většímu růstu vlasů a posílení vlasových folikulů. Stejných výsledků bylo dosaženo při aplikaci této tinktury na lidskou vlasovou pokožku.

Konzumace zeleného čaje navíc u mužů vede k vyšší hladině sexuálního hormonu vázajícího globulin (SHBG), což je protein, jenž se váže na testosteron. Testosteron volně putující v krvi má schopnost proniknout do vlasových folikulů, kde se přemění v dihydrotestosteron, který je vlastní účinnou formou testosteronu a jenž u mužů způsobuje padání vlasů a pleš. Pokud je však testosteron svázán s uvedeným proteinem SHBG, nemůže se v dihydrotestosteron proměnit.

Zelený čaj místo kondicionéru

Nelze rovněž opomenout skutečnost, že zelený čaj obsahuje vitamíny C a E a pantenol, které jsou obsaženy v kondicionérech. Vitamín E pomáhá k obnově poškozených či příliš suchých vlasů, vitamín C chrání vlasy před poškozením od UV záření a pantenol posiluje vlasy a zabraňuje třepení jejich konečků. Pro dosažení uváděných účinků lze využít kosmetické přípravky s obsahem zeleného čaje či přímo silně antioxidačního katechinu EGCG.

Nejen pro muže…

Zelený čaj navíc během pokusů ukázal, že dokáže zastavit padání vlasů nejen u mužů prostřednictvím popsané blokace tvorby dihydrotestosteronu, ale i u žen – zde nikoliv hormonálně, nýbrž prostřednictvím svých protizánětlivých a protistresových účinků.

Aplikací zeleného čaje či šampónů s jeho obsahem lze rovněž bojovat proti lupům či lupénce. Zelený čaj zklidňuje vlasovou pokožku a potlačuje zánět. Zelený čaj také zprůchodňuje cévy, čímž podporuje správný krevní oběh, který umožňuje lepší vyživování vlasových folikulů.

Jak zelený čaj užívat

Dosáhnout uvedených hormonálních změn lze u mužů nejlépe pravidelným pitím zeleného čaje. Vzhledem k poměrně velkému množství zeleného čaje, které by bylo k dosažení znatelných výsledků zkonzumovat, lze rovněž doporučit extrakty ze zeleného čaje či přímo EGCG ve formě kapslí. K čištění pokožky lze použít i přímo samotné listy zeleného čaje (pro dlouhodobý efekt nutno aplikovat 6-12 měsíců), či kosmetické přípravky s jeho obsahem.

Zelený nebo bílý?

Poslední studie ukázaly, že výrazně méně známý, tzv. bílý čaj, v mnoha ohledech proslulý zelený čaj dokonce předčí. Bílý čaj obsahuje totiž ve srovnání se zeleným trojnásobné množství polyfenolů (tj. antioxidantů). Je to dáno tím, že jeho lístky jsou sklízeny dříve a především není vůbec fermentován, což zajišťuje vyšší obsah EGCG v čistší formě. Veškerých uvedených efektů lze tedy ještě účinněji dosáhnout pomocí bílého čaje.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení provozovatele portálu padanivlasu.info, kterým je společnost PHK MARKETING s.r.o.
Tým portálu padanivlasu.info.

padání vlasů

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: phkmedia(zavinac)gmail.com