Přihlásit se  \/ 
x
x

Ne každý se narodil s vlasy silnými jako žíně. Jemné vlasy i při vysokém počtu nedodávají pocit objemu, navíc se hůře upravují. Co s tím? Existují látky, které dokážou vlasům přidat na síle. Mezi ně se řadí kyselina pantotenová. Ta navíc posiluje vlasy poškozené a celkově podporuje vlasový růst. Pantenol, neboli vitamín B5, hraje v lidském organismu důležitou roli.

Jak se pozná jemný vlas?

Jak se pozná jemný vlas? Uchopte vlas mezi ukazováček a palec. Když se jemný vlas mezi prsty budete snažit otáčet, sotva ho mezi prsty ucítíte. Naopak silné vlasy mezi prsty bezpečně poznáte. Jemné vlasy jsou i stěží viditelné na pohled. Silný vlas nepřehlédnete.

Pantenol a jeho význam

Pantenol, též známý jako vitamín B5, se často přidává do šamponů a jiné vlasové kosmetiky, neboť se prokázal jeho pozitivní efekt na sílu vlasů. Pantenol dle všeho posiluje zničené vlasy a zvyšuje elasticitu vlasů. Pantenol aplikovaný na vlasy proniká ve formě kyseliny pantotenové nejen do vlasového stvolu, ale také do vlasového kořínku, čímž se podněcuje zvyšování tloušťky vlasu i jeho rychlejší růst. Průzkumy hovoří o maximálně 10% navýšení síly vlasu, což sice jako číslo není mnoho, ale vizuálně je 10% opravdu znát. Pantenol údajně způsobuje zesílení vlasu jeho „uzdravením“, zejména jeho správnou hydratací. Pantenol vlasy rozhodně ničím neobaluje, nevytváří žádné speciální vrstvy.

Pantenol – pro koho je a není vhodný?

Máte-li jemné vlasy anebo vlasy, které se lámou, jsou poškozené, určitě zvažte aplikaci pantenolu přímo na vlasy (například vhodným šamponem či kondicionérem) a rovněž zapřemýšlejte o doplnění pantenolu ve vašem organismu obecně. Pantenol je přítomný v celé řadě potravin a jeho těžký nedostatek v organismu je poměrně vzácný. Nicméně mnoho jedinců potvrzuje blahodárný efekt na vlasy a nehty poté, co začali užívat kyselinu pantotenovou ve formě tabletek.

Zbystřit by však měli ti, komu se vlasy nelámou, ale naopak ve větší míře vypadávají. Padání vlasů může souviset s více či méně závažnými onemocněními a jejich správná diagnostika a léčba patří do rukou erudovaných odborníků, například dermatologů.

Pantenol – kde se vyskytuje?

Doporučená denní dávka kyseliny pantotenové je v ČR stanovena vyhláškou na 6 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 40 mg. Odborníci na výživu však často poukazují na podhodnocenou denní doporučenou dávku a nabádají k vyššímu přísunu vitamínu B5, než je deklarovaných 6 mg. Jeho nedostatek má za následek nejen zvýšenou lámavost vlasů a nehtů, ale také zvýšenou únavu, bolest hlavy, svalů a třeba závratě. Hovoří se i souvislosti mezi nedostatkem vitamínu B5 a tvorbou akné. Největší obsah vitamínu B5 byl zaznamenán ve vnitřnostech (ledvinky, srdce, játra), dále v droždí, vejcích, celozrnné mouce či listové zelenině (saláty apod.).

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.